2023 m. birželio 1 d. įsigaliojo Bendro galiojimo Europos patento sistema, pagal kurią šiuo metu 18-oje ES valstybių, įskaitant Lietuvą, galima prašyti vieningos Europos patento apsaugos. Ši sistema:
- pateikus vieną Europos patento paraišką leidžia gauti apsaugą išradimui visose dalyvaujančiose šalyse;
- užtikrina paprastesnę ir pigesnę patento galiojimo palaikymo procedūrą visose dalyvaujančiose šalyse;
- užtikrina vieningą teisinių ginčų nagrinėjimą visų dalyvaujančių šalių atžvilgiu Bendrame patentų teisme.
Svarbiausi Bendro galiojimo Europos patento sistemos pasiekimai per dvejus metus:
- pateikta daugiau kaip 57 400 prašymų dėl bendro galiojimo efekto;
- įregistruota daugiau kaip 56 400 bendro galiojimo patentų;
- 2024 metais dėl 25,6 proc. visų Europos patentų, kuriuos išdavė Europos patentų tarnyba, buvo pateikti prašymai dėl bendro galiojimo efekto;
- Mažos ir vidutinės įmonės aktyviai naudojasi sistema – 33,5 proc. prašymų dėl bendro galiojimo efekto pateikė MVĮ ir patys išradėjai;
- Bendro galiojimo Europos patentų savininkų geografija apima ne tik Europos Sąjungos, Europos patentų konvencijos valstybes nares, bet ir kitas pasaulio valstybes, o sąrašo lyderės yra Vokietija (18,7 proc.) ir JAV (15,4 proc.). Daugiausiai prašymų dėl bendro galiojimo pateikusių verslo subjektų sąrašo viršūnėje puikuojasi tokios pasauliniu mastu žinomos įmonės kaip Siemens, Johnson & Johnson ir Samsung.
Bendrame patentų teisme, turinčiame išimtinę jurisdikciją spręsti Bendro galiojimo Europos patentų galiojimo bei pažeidimo klausimus, nuo jo veiklos pradžios buvo gauta virš 700 bylų.
Džiaugiamės, kad Lietuva yra šios pažangios sistemos dalyvė, prisidedanti prie inovacijų skatinimo ir efektyvesnės patentinės apsaugos Europoje!