RENKUOSI KAS TIKRA 2024
Verta rinktis tai, kas tikra – ne tik per šventes, bet ir visus metus!
Intelektinė nuosavybė – sudėtingo kūrybinio darbo rezultatas.
Dieną ir naktį kūrėjai praleidžia ieškodami išskirtinio pavadinimo savo prekių ženklui, kurdami dizainą, išradimą ar kitą kūrinį. Intelektinės nuosavybės vagys vis dar egzistuoja, o jų taikinyje – prekių ženklų, dizainų, išradimų ar kitokių gaminių nusavinimas ir klastojimas.
Valstybinio patentų biuro vykdoma kampanija #RenkuosiKasTikra yra skirta atkreipti visuomenės dėmesį į intelektinės nuosavybės apsaugos svarbą. Svarbu suprasti, kad klastotės daro žalą ne tik intelektinės nuosavybės kūrėjams, bet ir ekonomikai, o kartu – visuomenei bei kiekvienam gyventojui.
Šventinis laikotarpis – džiugus metas ne tik dovanų artimiesiems besidairantiems gyventojams, bet ir klastočių gamintojams bei platintojams, siekiantiems pasipelnyti iš pirkėjų skubos ir noro sutaupyti. Nuo prabangių prekės ženklų aksesuarų iki kosmetikos, elektronikos ir net maisto produktų – užkibti ant klastočių kabliuko galima ne tik perkant internetu.
Visus jau besidairančius kalėdinių dovanų kviečiame užpildyti 12 klausimų testą, o tuo pačiu pasitikrinti, ar jūsų nuomonė bei patirtys tapačiais klausimais sutampa su kitų žmonių.
Klastotės po Kalėdų eglute?
Atlikite testą ir pasitikrinkite, ar žinote, ką perkate
Apie kampaniją #RenkuosiKasTikra portale Delfi
Būkite dėmesingi pirkdami Kalėdines dovanas: #RenkuosiKasTikra kampanija skatina atsisakyti klastočių
Praūžęs „Juodasis penktadienis“ daugeliui tapo puikia proga pasirūpinti Kalėdinėmis dovanomis – akcijos, nuolaidos ir daugybė reklamų socialiniuose tinkluose kvietė gerokai pigiau įsigyti seniai išsvajotų daiktų ir skatino spontaniškus pirkinius. Tačiau ar susigundę patraukliomis kainomis tikrai įsitikinote savo pirkinių originalumu?
Klastočių pardavėjai uždirba milijardus eurų
Pastaraisiais metais padirbtų prekių visame pasaulyje, tame tarpe ir Europos Sąjungoje, kiekiai ženkliai išaugo. „Remiantis Europos Sąjungos intelektinės nuosavybės tarnybos (EUIPO) duomenimis*, 2023 m. ES buvo konfiskuota apie 152 mln. klastočių vienetų, kurių vertė siekė 3,4 mlrd. eurų – tai net 68 proc. daugiau nei 2022 m.“, – pasakoja Valstybinio patentų biuro direktorė Vita Kascėnė.
Iškalbingi ir Lietuvos Respublikos muitinės skaičiai: anot Aistės Žičkutės, LR Muitinės Veiklos priežiūros ir netarifinių priemonių kontrolės skyriaus vyriausiosios specialistės, vien pernai dėl galimų intelektinės nuosavybės teisių pažeidimų sulaikė virš 2 tūkstančių vnt. rūbų, virš 4,5 tūkstančio porų avalynės. Vis dažniau muitinė sulaiko ir suklastotų žaislų – pernai buvo sulaikyta virš 19 tūkstančių tokių prekių. Bendras 2023 m. sulaikytų prekių skaičius perkopė 339 tūkst. Kinija, Honkongas ir Turkija išlieka pagrindiniais padirbtų prekių šaltiniais.
Per pirmuosius tris šių metų ketvirčius Lietuvos muitinėje dėl intelektinės nuosavybės teisių pažeidimų sulaikytų prekių priskaičiuojama jau virš 243 tūkst. Po šventinio laikotarpio, kuomet prekyba itin aktyvi, šie skaičiai neabejotinai stipriai išaugs.
„LR Muitinės duomenimis, klastotės dažniausiai pasiekia Lietuvą paštu iš Kinijos. Net 90 proc. sulaikytų prekių yra būtent iš šios šalies arba Honkongo. Lietuvos institucijos įvairiais būdais stengiasi kovoti su nelegalia prekyba. Pavyzdžiui, vien praėjusiais metais Lietuvos muitinėje buvo sulaikyta 4 mln. suklastotų prekių vienetų, tačiau kai kurios klastotės vis tiek patenka į rinką“, – sako A. Žičkutė.
Dažniausiai klastojami produktai – žinomų gamintojų sportinė avalynė, drabužiai, rankinės, kosmetika ir parfumerija, elektronikos prekės. Rečiau, tačiau klastočių pasitaiko net ir maisto produktų ir gėrimų srityje. Pavyzdžiui, kava klastojama pigesnes, taigi ir prastesnės kokybės pupeles parduodant kaip itin kokybiškas, stiprieji alkoholiniai gėrimai supilstomi į originalias butelių kopijas, o gerokai pigiau sojų ar palmių aliejus parduodamas kaip „ekstra tyras“ alyvuogių aliejus.
Klastotės neaplenkia ir naujausių, populiarumo viršūnėse karaliaujančių gaminių. Pavyzdžiui, garsiojo Dubajaus šokolado, šiuo metu užvaldžiusio socialinius tinklus, originalą nusipirkti ne taip jau paprasta – kur kas lengviau papulti ant panašius analogus siūlančių gamintojų, savo produktą pateikiančių kaip originalą.
Kaina – ne vienintelis klastotės rodiklis
Ekspertai pabrėžia, kad vienas iš pagrindinių signalų, jog prekė gali būti neoriginali, yra neįprastai maža jos kaina. Jei žinote, kad tam tikro prekių ženklo batai ar striukė kainuoja šimtus eurų, o parduotuvėje jų kaina siekia vos kelias dešimtis, labai tikėtina, kad tai – toli gražu ne originalas.
Vis tik kaina – ne visuomet patikimiausias kainos indikatorius, mat apsukrūs gamintojai net ir prastos kokybės prekes gali siūlyti už aukštą kainą. Ypatingai dažnai su tuo tenka susidurti perkantiems internetu, kuomet vizualiai įvertinti prekės ar produkto nėra galimybės.
Klastotojai vis dažniau naudoja dirbtinį intelektą, padedantį sukurti realistiškas klastočių nuotraukas ar apžvalgas, o tai apsunkina vartotojų galimybes atskirti originalias prekes nuo padirbinių. Be to, šiais laikais sukčiai taip įgudę gaminti klastotes, kad net ir iš arti pamačius ar pačiupinėjus prekę, pasakyti, jog ji yra suklastota, kartais būna beveik neįmanoma.
Dėl to perkant internetu labai svarbu patikrinti pardavėją. Įsitikinkite, kad elektroninės parduotuvės svetainėje yra nurodytas pardavėjo pavadinimas, registracijos adresas ir kontaktiniai duomenys. Patikimas pardavėjas dažniausiai pateikia ne tik elektroninio pašto adresą, bet ir telefono numerį bei fizinę buveinę.
Vertėtų internete paieškoti ir atsiliepimų apie pardavėją, ar apie jį nėra neigiamos informacijos. Tiesa, suklusti reikėtų ir priešingu atveju, kuomet atsiliepimai išskirtinai tik teigiami, juose pastebima šabloniška kalba – tikėtina, kad tokius atsiliepimus generuoja vadinamieji „botai“, robotizuota sistema. Galiausiai, patikrinkite svetainės saugumą. Svetainės adresas turi prasidėti „https“ (o ne „http“), šalia adreso turėtų būti matomas spynos simbolis, rodantis, kad puslapis yra saugus.
Kritiškais reikėtų išlikti ir perkant iš socialinių tinklų paskyrų. Daugybė sukčių veikia „Facebook“, „Instagram“, „TikTok“ ir kitose platformose, kuriose siūlo prekes už viliojančias kainas. Vis tik dažniausiai tai būna tiesiog klastotės ar netgi apskritai neegzistuojančios prekės, už kurias susimokėjęs pirkėjas jų taip ir negauna.
Piniginius nuostolius lydi ir kitos rizikos
Reikėtų suprasti, kad sąmoningai ar netyčia įsigijus klastotę, pirmiausia kenkiate patys sau. Neoriginalios prekės įprastai neturi garantijų, dėl prastesnės kokybės gali greičiau sugesti ar susidėvėti. Taigi sumokėję pigiau išties menkai sutaupote, nes tenka ieškoti naujos prekės ir papildomai išlaidauti.
Tačiau svarbūs ne tik finansiniai nuostoliai. Kur kas didesnė potenciali rizika – žala sveikatai. Pavyzdžiui, kosmetikos padirbiniuose dažnai naudojamos prastos kokybės medžiagos, galinčios sukelti alergijas, odos dirginimą ar net apsinuodijimus. Pastaruosius gali sukelti ir alkoholio, aliejaus ar kitų maisto produktų klastotės, kurios, pasitaiko, būna užterštos pavojingomis medžiagomis, pavyzdžiui, metanoliu ar pramoniniais chemikalais.
Būkite itin dėmesingi ir pirkdami elektronikos prekes. Pasaulyje, ne iš imtis ir Lietuvoje, užfiksuota daugybė atvejų, kuomet iš neaiškių, trečiosiose šalyse veikiančių pardavėjų įsigytas elektronikos prietaisas savaime užsidegė ir pridarė didelių nuostolių žmonių turtui ir sveikatai. Ir tai – net ne blogiausias scenarijus.
Intelektinės nuosavybės apsaugos svarba – atsakas klastotojams
Sociologinio tyrimo dėl intelektinės nuosavybės, patentavimo ir nelegalaus turinio naudojimo duomenys rodo, kad Lietuvoje 70 proc. gyventojų žino, kas yra intelektinė nuosavybė ir jos apsauga, tačiau nepaisant to, trečdalis (32 proc.) Lietuvos gyventojų yra susidūrę su intelektinės nuosavybės pažeidimais, beveik tiek pat (31 proc.) tokius pažeidimus yra vykdę patys.
„Intelektinės nuosavybės teisės pažeidimai iškreipia konkurenciją: sąžiningus, teisės besilaikančius gamintojus ir prekybininkus pastato į nelygiavertę poziciją. Todėl vienas iš svarbiausių tikslų kovojant su intelektinės nuosavybės teisių pažeidimais – apsaugoti prekių ženklų savininkų teises, atkreipti visuomenės dėmesį, kokią žalą tokie pažeidimai daro sąžiningam verslui bei vartotojui, valstybės biudžetui“, – sako Valstybinio patentų biuro direktorė Vita Kascėnė.
Žinomų prekių ženklų kopijavimas mažina pirkėjų pasitikėjimą ir įmonių pajamas, todėl kiekvienais metais pasaulinė ekonomika praranda milijardus eurų. Tai reiškia, kad į valstybių biudžetą per mokesčius nepatenka taip reikalingi pinigai aplinkosaugai, švietimui, medicinai, socialinei apsaugai ir kitoms prioritetinėms sritims gerinti. Dėl gamintojų patiriamų nuostolių lėčiau auga ekonomika, darbo užmokestis ir kt.
„Intelektinė nuosavybė – sudėtingo kūrybinio darbo rezultatas. Dieną ir naktį kūrėjai praleidžia ieškodami išskirtinio pavadinimo savo prekių ženklui, kurdami dizainą, išradimą ar kitą kūrinį. Intelektinės nuosavybės vagys vis dar egzistuoja, o jų taikinyje – prekių ženklų, dizainų, išradimų ar kitokių gaminių nusavinimas ir klastojimas“, – sako V. Kascėnė.
Valstybinis patentų biuras primena: intelektinė nuosavybė turi būti apsaugota vos tik yra sukuriama. Tai suteikia ne tik pripažinimą, bet ir teisines priemones ginti jos savininko teises. Lietuvoje kasmet pateikiama apie 2,3 tūkst. nacionalinių paraiškų prekių ženklams registruoti, tačiau intelektinės nuosavybės kūrėjai vis dar per retai imasi veiksmų savo teisėms apginti.
„Per paskutinius trejus metus VPB išnagrinėjo 254 ginčus dėl pramoninės nuosavybės objektų. Didžiausia dalis ginčų yra dėl prekių ženklų panašumo“, – komentuoja VPB Apeliacinio skyriaus vedėja Asta Virbickienė.
Tad visuomenės švietimas yra vienas iš pagrindinių būdų sumažinti klastočių mastą. Į intelektinės nuosavybės apsaugos būtinybę visuomenės dėmesį siekia atkreipti ir VPB vykdoma kampanija #RinkuosiKasTikra. Valstybinis patentų biuras pirkėjus ragina būti atidesniems renkantis prekes ir tikrinti jų kilmę. Tik sąmoningai rinkdamiesi originalius produktus, galime prisidėti prie kūrėjų teisių apsaugos ir kurti pagarbos intelektinei nuosavybei kultūrą.
Klastotės nėra tik pigesnė alternatyva – tai problema, turinti kur kas platesnį ir globalesnį poveikį. Tad būkime atsakingi ir rinkimės tai, kas tikra – ne tik per šventes, bet ir visus metus!
Šiuo metu Valstybinio patentų biuro vykdoma kampanija #RenkuosiKasTikra yra skirta atkreipti visuomenės dėmesį į intelektinės nuosavybės apsaugos svarbą. Svarbu suprasti, kad klastotės daro žalą ne tik intelektinės nuosavybės kūrėjams, bet ir ekonomikai, o kartu – visuomenei bei kiekvienam gyventojui. *
Tyrimo duomenys ,,Neteisėta prekyba klastotėmis pagal Covid -19 © OECD/EUIPO 2024”
Ar pradėjote verslą ir turite puikių idėjų, kurios gali virsti sėkmingais verslo projektais? Su puikiomis idėjomis kyla esminis klausimas: kaip užtikrinti intelektinės nuosavybės apsaugą?
Dieną ir naktį kūrėjai praleidžia ieškodami išskirtinio pavadinimo savo prekių ženklui, kurdami dizainą, išradimą ar kitą kūrinį. Visgi pasitaiko atvejų, kai verslas įsibėgėja ir kūrėjai sužino, kad tokia pati idėja, dizainas, prekė ar išradimas jau puikuojasi kito verslininko „lentynoje”! Intelektinė nuosavybė (IN) gali padėti išsaugoti jūsų kūrybą bei paskatinti jūsų verslo plėtrą. Svarbu tinkamai suprasti IN svarbą, kad išvengtumėte galimų pažeidimų ir sukurtumėte tvirtą pagrindą ilgalaikei sėkmei. Žinodami kaip tinkamai apsaugoti savo prekių ženklus, dizainus ir patentus, užtikrinsite, jog jūsų verslas bus pasiruošęs plėtrai, atveriant naujas pajamų ir bendradarbiavimo galimybes. Nes tik tinkamai užregistruota IN suteikia teisines priemones ginti jos savininko teises.
Intelektinės nuosavybės svarba verslui
Sukūrėme jums paprastą ir aiškią medžiagą, kuri padės jums suprasti pagrindinius IN apsaugos aspektus. Atsisiųskite šią medžiagą ir pradėkite rūpintis savo verslo plėtra jau dabar:
Sužinokite, kaip tinkamai apsaugoti savo intelektinę nuosavybę ir kokią naudą galite gauti
Intelektinė nuosavybė – sudėtingos kūrybinės veiklos rezultatas, kurį būtina tinkamai apsaugoti, nes tinkamai apsaugota intelektinė nuosavybė – tai raktas į verslo plėtrą.
Intelektinės nuosavybės vagys vis dar egzistuoja, o jų taikinyje – išradimų, dizainų, prekių ženklų ar gaminių nusavinimas ir klastojimas. Pakliuvus į tokių vagišių pinkles, niekais paverčiamas kūrėjų sunkiai įdėtas darbas, praleistos galybė valandų, kuriant ir įgyvendinant unikalias idėjas. Ir dar daugiau – atimama galimybė užsidirbti.
Sėkmingam verslo startui – būtinas pasiruošimas lyg didžiausiam savo gyvenimo maratonui! Tad svarbu įvertinti visas galimybes ir tuo pačiu užbėgti nusivylimams už akių. Prieš registruojant prekių ženklą, dizainą ar patentuojant išradimą reikšminga įsitikinti, ar Jūsų konkurentai neužregistravę panašių ar tapačių intelektinės nuosavybės objektų į jūsų planuojamus registruoti.
Kiekvienas kūrėjas ir/ar verslininkas atiduoda daug pastangų savo veiklai, kad pasiektų geriausią viso to rezultatą – sukurtų unikalų prekių ženklą, dizainą ar išradimą. Tam, kad šis darbas būtų įvertintas, kūrėjai ir/ar verslo atstovai turi žinoti su kūrybine veikla susijusias teises ir reikalavimus, kad intelektinis turtas būtų tinkamai apsaugotas. Tiesa, ir visuomenė – nepažeisti tokių kūrėjų ir/ar verslininkų intelektinės nuosavybės teisių.
Keletas svarbiausių dalykų, kuriuos reikėtų įsidėmėti!
• Kai realizavote idėją (sukūrėte prekių ženklą, dizainą ar išradimą), verta apgalvoti teisinę apsaugą – užregistruoti dizainą, prekių ženklą.
• Rekomenduojama tinkamai pasirūpinti pramoninės nuosavybės objektų apsauga, nes pramoninės nuosavybės objektai, tokie kaip išradimai, prekių ženklai, dizainas, saugomi tik nuo registracijos momento.
• Prieš patentuojant savo išradimą svarbu atlikti ir paiešką viešai prieinamose nemokamose patentų duomenų bazėse. Tokiu būdu rasite duomenis apie jau paskelbtas patentų paraiškas arba išduotus patentus panašiems išradimams.
• Prieš naudojantis saugomu intelektiniu turtu, svarbu turėti leidimą ar licenciją iš jo savininko.
Intelektinės nuosavybės apsauga – tai raktas į pažangą, puoselėjant kūrybiškumą, skatinant inovacijas ir sąžiningą konkurenciją, ginant kūrėjų teises!
Intelektinės nuosavybės atmintinė verslui
Sužinokite, kaip padidinti savo galimybes gauti didesnį pelną, sumaniai naudojant savo intelektinę nuosavybę.
Neslėpkite savo unikalaus išradimo, dizaino ar prekių ženklo garaže po devyniais užraktais! Atverkite duris naujoms galimybėms sumaniai valdydami turimą intelektinę nuosavybę!
Intelektinė nuosavybė yra neatsiejama verslo turto visumos dalis. Tačiau intelektinė nuosavybė kaip tokia neturi didelės vertės, jeigu ji nėra naudojama rinkoje tiek paties savininko, tiek kitų asmenų su jo leidimu. Tam, kad intelektinę nuosavybę būtų galima efektyviai valdyti kaip turimą turtą, būtina suprasti ypatumus, susijusius su jos valdymu, naudojimu ir disponavimu. Verslo generuojamas pajamas galite padidinti tinkamai komercializuodami valdomą intelektinę nuosavybę.
Komercinti intelektinę nuosavybę galima keliais būdais:
- Sudarant licencines sutartis
- Sudarant teisių perdavimo sutartis
- Sudarant franšizės sutartis
LICENCIJAVIMAS
Intelektinės nuosavybės licencijavimas – intelektinės nuosavybės savininko leidimas kitiems asmenims naudotis savininko teisėmis atliekant tam tikrus veiksmus su intelektinės nuosavybės teisėmis saugomu objektu.
Suteikdamas licenciją intelektinės nuosavybės savininkas mainais gauna atlygį už leidimo naudotis intelektinės nuosavybės teisėmis suteikimą. Atlygis paprastai gaunamas sutartinio mokėjimo forma. Atlyginimas apibrėžiamas kaip tam tikra pajamų iš pardavimo procentinė dalis arba gali būti mokamas ir periodinėmis fiksuotomis išmokomis ar vienkartine išmoka.
Licencijos davėjas gali nustatyti intelektinės nuosavybės naudojimo apribojimus (geografinę teritoriją, naudojimo sritį ir t.t.).
TEISIŲ PERDAVIMO SUTARTYS
Intelektinės nuosavybės savininkai taip pat gali gauti pajamas perleisdami savo teises į intelektinės nuosavybės objektus – tai intelektinės nuosavybės perleidimas arba perdavimas.
Perleidžiant arba perduodant intelektinę nuosavybę, savininkas perduoda nuosavybės teises į turimą intelektinę nuosavybę. Perleidžiant ar perduodant intelektinę nuosavybę yra perduodamos visos turėtos teisės į konkretų intelektinės nuosavybės objektą (prekių ženklų teisėje gali būti dalinis teisių perdavimas prekėms ar paslaugoms, kurioms ženklas yra registruotas). Reikia pažymėti, kad negalima perduoti tokių teisių, kurių pats teisių turėtojas neturi.
Perleidus intelektinę nuosavybę, ankstesnis teisių turėtojas nebėra atsakingas už perduotą intelektinę nuosavybę ir ateityje negauna naudos iš perduoto intelektinės nuosavybės objekto, nebent sutartyje ar įstatyme būtų numatyta kitaip (pvz. meno kūrinio ir rankraščio originalo perpardavimo teisė).
FRANŠIZĖ
Tai verslo plėtros modelis, kai vienas subjektas (franšizės davėjas) už apibrėžtą mokestį perduoda kitam subjektui (franšizės gavėjui) teisę naudoti savo sukurtą verslo sistemą, verslo skiriamuosius ženklus, sukauptą praktinę patirtį ir žinias.
Franšizavimas yra paremtas bendradarbiavimu tarp sėkmingos verslo koncepcijos savininko ir verslaus žmogaus, siekiančio pradėti savo verslą.
Franšizavimas padeda Franšizės davėjui susirasti verslo partnerį – Franšizės gavėją, kuriam už tam tikrą mokestį yra suteikiama teisė naudoti prekės ženklus bei verslo valdymo patirtį atidarant nuosavą padalinį.
Verslininkui, pasirinkusiam franšizavimą kaip verslo plėtros būdą, yra ne tik sukuriamas pagrindas sparčiai plėtrai, bet ir stabilus pajamų šaltinis. Tuo tarpu franšizę įsigyjantis asmuo gauna franšizės paketą leidžiantį išvengti naujos verslo koncepcijos kūrimo klaidų bei didelių išlaidų. Prie franšizės paketo, franšizę įsigyjantis asmuo gauna profesionalaus, motyvuoto ir suinteresuoto padėti verslininko konsultacijas, leidžiančias greitai ir užtikrintai pradėti savo verslą.
Franšizės gavėjas gali būti įmonė arba verslininko statusą turintis fizinis asmuo.
Atmintinė apie intelektinės nuosavybės naudą
Verta rinktis tai, kas tikra – ne tik per šventes, bet ir visus metus!
Šiuo metu Valstybinio patentų biuro vykdoma kampanija #RenkuosiKasTikra yra skirta atkreipti visuomenės dėmesį į intelektinės nuosavybės apsaugos svarbą. Svarbu suprasti, kad klastotės daro žalą ne tik intelektinės nuosavybės kūrėjams, bet ir ekonomikai, o kartu – visuomenei bei kiekvienam gyventojui.
Ar žinote, kad klastotes sąmoningai perka kas dešimtas Lietuvos gyventojas*?
Valstybinio patentų biuro kampanijos #RenkuosiKasTikra iniciatyva šį klausimą „Delfi“ laida „Ar galiu užeiti?“ uždavė Lietuvos muitinė muitininkams, kurie ne tik atsakė į svarbiausius klausimus, bet ir parodė daugybę muitinėje sučiuptų klastočių.
Svarbu suprasti, kad klastotės daro žalą ne tik intelektinės nuosavybės kūrėjams, bet ir ekonomikai, o kartu – visuomenei bei kiekvienam gyventojui.
Laidą žiūrėkite nuo 2024. gruodžio 16 d. čia: Nuoroda DELFI
Paverskite savo idėjas auksu!
Neslėpkite savo unikalaus išradimo, dizaino ar prekių ženklo garaže po devyniais užraktais! Atverkite duris naujoms galimybėms sumaniai valdydami turimą intelektinę nuosavybę!
Paverskite savo idėjas auksu!
Intelektinė nuosavybė yra neatsiejama verslo turto visumos dalis. Tačiau intelektinė nuosavybė kaip tokia neturi didelės vertės, jeigu ji nėra naudojama rinkoje tiek paties savininko, tiek kitų asmenų su jo leidimu. Tam, kad intelektinę nuosavybę būtų galima efektyviai valdyti kaip turimą turtą, būtina suprasti ypatumus, susijusius su jos valdymu, naudojimu ir disponavimu.
Verslo generuojamas pajamas galite padidinti tinkamai komercializuodami valdomą intelektinę nuosavybę.
Komercinti intelektinę nuosavybę galima keliais būdais:
• Sudarant licencines sutartis
• Sudarant teisių perdavimo sutartis
• Sudarant franšizės sutartis
LICENCIJAVIMAS
Intelektinės nuosavybės licencijavimas – intelektinės nuosavybės savininko leidimas kitiems asmenims naudotis savininko teisėmis atliekant tam tikrus veiksmus su intelektinės nuosavybės teisėmis saugomu objektu.
Suteikdamas licenciją intelektinės nuosavybės savininkas mainais gauna atlygį už leidimo naudotis intelektinės nuosavybės teisėmis suteikimą. Atlygis paprastai gaunamas sutartinio mokėjimo forma. Atlyginimas apibrėžiamas kaip tam tikra pajamų iš pardavimo procentinė dalis arba gali būti mokamas ir periodinėmis fiksuotomis išmokomis ar vienkartine išmoka.
Licencijos davėjas gali nustatyti intelektinės nuosavybės naudojimo apribojimus (geografinę teritoriją, naudojimo sritį ir t.t.).
TEISIŲ PERDAVIMO SUTARTYS
Intelektinės nuosavybės savininkai taip pat gali gauti pajamas perleisdami savo teises į intelektinės nuosavybės objektus – tai intelektinės nuosavybės perleidimas arba perdavimas.
Perleidžiant arba perduodant intelektinę nuosavybę, savininkas perduoda nuosavybės teises į turimą intelektinę nuosavybę. Perleidžiant ar perduodant intelektinę nuosavybę yra perduodamos visos turėtos teisės į konkretų intelektinės nuosavybės objektą (prekių ženklų teisėje gali būti dalinis teisių perdavimas prekėms ar paslaugoms, kurioms ženklas yra registruotas). Reikia pažymėti, kad negalima perduoti tokių teisių, kurių pats teisių turėtojas neturi.
Perleidus intelektinę nuosavybę, ankstesnis teisių turėtojas nebėra atsakingas už perduotą intelektinę nuosavybę ir ateityje negauna naudos iš perduoto intelektinės nuosavybės objekto, nebent sutartyje ar įstatyme būtų numatyta kitaip (pvz. meno kūrinio ir rankraščio originalo perpardavimo teisė).
FRANŠIZĖ
Tai verslo plėtros modelis, kai vienas subjektas (franšizės davėjas) už apibrėžtą mokestį perduoda kitam subjektui (franšizės gavėjui) teisę naudoti savo sukurtą verslo sistemą, verslo skiriamuosius ženklus, sukauptą praktinę patirtį ir žinias.
Franšizavimas yra paremtas bendradarbiavimu tarp sėkmingos verslo koncepcijos savininko ir verslaus žmogaus, siekiančio pradėti savo verslą.
Franšizavimas padeda Franšizės davėjui susirasti verslo partnerį – Franšizės gavėją, kuriam už tam tikrą mokestį yra suteikiama teisė naudoti prekės ženklus bei verslo valdymo patirtį atidarant nuosavą padalinį.
Verslininkui, pasirinkusiam franšizavimą kaip verslo plėtros būdą, yra ne tik sukuriamas pagrindas sparčiai plėtrai, bet ir stabilus pajamų šaltinis. Tuo tarpu franšizę įsigyjantis asmuo gauna franšizės paketą leidžiantį išvengti naujos verslo koncepcijos kūrimo klaidų bei didelių išlaidų. Prie franšizės paketo, franšizę įsigyjantis asmuo gauna profesionalaus, motyvuoto ir suinteresuoto padėti verslininko konsultacijas, leidžiančias greitai ir užtikrintai pradėti savo verslą.
Franšizės gavėjas gali būti įmonė arba verslininko statusą turintis fizinis asmuo.
Atmintinė apie intelektinės nuosavybės naudas parsisiuntimui čia
Idėja pavogta ?
Intelektinė nuosavybė – sudėtingos kūrybinės veiklos rezultatas, kurį būtina tinkamai apsaugoti, nes tinkamai apsaugota intelektinė nuosavybė – tai raktas į sėkmingą verslo plėtrą.
Idėja pavogta? Ne, jeigu ji apsaugota!
Intelektinės nuosavybės vagys vis dar egzistuoja, o jų taikinyje – išradimų, dizainų, prekių ženklų ar gaminių nusavinimas ir klastojimas. Pakliuvus į tokių vagišių pinkles, niekais paverčiamas kūrėjų sunkiai įdėtas darbas, praleistos galybė valandų, kuriant ir įgyvendinant unikalias idėjas. Ir dar daugiau – atimama galimybė užsidirbti.
Sėkmingam verslo startui – būtinas pasiruošimas lyg didžiausiam savo gyvenimo maratonui! Tad svarbu įvertinti visas galimybes ir tuo pačiu užbėgti nusivylimams už akių. Prieš registruojant prekių ženklą, dizainą ar patentuojant išradimą reikšminga įsitikinti, ar Jūsų konkurentai neužregistravę panašių ar tapačių intelektinės nuosavybės objektų į jūsų planuojamus registruoti.
Kiekvienas kūrėjas ir/ar verslininkas atiduoda daug pastangų savo veiklai, kad pasiektų geriausią viso to rezultatą – sukurtų unikalų prekių ženklą, dizainą ar išradimą. Tam, kad šis darbas būtų įvertintas, kūrėjai ir/ar verslo atstovai turi žinoti su kūrybine veikla susijusias teises ir reikalavimus, kad intelektinis turtas būtų tinkamai apsaugotas. Tiesa, ir visuomenė – nepažeisti tokių kūrėjų ir/ar verslininkų intelektinės nuosavybės teisių.
Keletas svarbiausių dalykų, kuriuos reikėtų įsidėmėti!
• Kai realizavote idėją (sukūrėte prekių ženklą, dizainą ar išradimą), verta apgalvoti teisinę apsaugą – užregistruoti dizainą, prekių ženklą.
• Rekomenduojama tinkamai pasirūpinti pramoninės nuosavybės objektų apsauga, nes pramoninės nuosavybės objektai, tokie kaip išradimai, prekių ženklai, dizainas, saugomi tik nuo registracijos momento.
• Prieš patentuojant savo išradimą svarbu atlikti ir paiešką viešai prieinamose nemokamose patentų duomenų bazėse. Tokiu būdu rasite duomenis apie jau paskelbtas patentų paraiškas arba išduotus patentus panašiems išradimams.
• Prieš naudojantis saugomu intelektiniu turtu, svarbu turėti leidimą ar licenciją iš jo savininko.
Intelektinės nuosavybės apsauga – tai raktas į pažangą, puoselėjant kūrybiškumą, skatinant inovacijas ir sąžiningą konkurenciją, ginant kūrėjų teises!
Intelektinės nuosavybės atmintinė verslui parsisiuntimui čia
Jungtinė ES komunikacijos kampanija apie intelektinės nuosavybės svarbą
Ar pradėjote verslą ir turite puikių idėjų, kurios gali virsti sėkmingais verslo projektais? Su puikiomis idėjomis kyla esminis klausimas: kaip užtikrinti inovacijų apsaugą?
Intelektinė nuosavybė gali padėti išsaugoti jūsų kūrybą bei paskatinti jūsų verslo plėtrą. Svarbu tinkamai suprasti intelektinės nuosavybės svarbą, kad išvengtumėte galimų pažeidimų ir sukurtumėte tvirtą pagrindą ilgalaikei sėkmei. Žinodami kaip tinkamai apsaugoti savo prekių ženklus, dizainus ir patentus, užtikrinsite, jog jūsų verslas bus pasiruošęs plėtrai, atveriant naujas pajamų ir bendradarbiavimo galimybes.
Intelektinės nuosavybės svarba verslui
Dieną ir naktį kūrėjai praleidžia ieškodami išskirtinio pavadinimo savo prekių ženklui, kurdami dizainą, išradimą ar kitą kūrinį. Aišku, džiaugsminga, kai visos šios paieškos – sėkmingos verslui, tačiau yra ir kita šio triumfo pusė. Pasitaiko atvejų, kai verslas įsibėgėja ir kūrėjai sužino, kad tokia pati idėja, dizainas, prekė ar išradimas jau puikuojasi kito verslininko „lentynoje”!
Sukūrėme jums paprastą ir aiškią medžiagą, kuri padės jums suprasti pagrindinius intelektinės nuosavybės apsaugos aspektus. Atsisiųskite šią medžiagą ir pradėkite rūpintis savo verslo plėtra jau dabar.
• Intelektinės nuosavybės atmintinė verslui
• Atmintinė apie intelektinės nuosavybės naudą
Kurkime jūsų verslo ateitį drauge!
Projektas finansuojamas drauge su ESINT
MVĮ fondo projektas 2024 m.
Parama intelektinės nuosavybės apsaugai - Mažų ir vidutinių įmonių fondo projektas 2024Dėmesio! Paraiškų priėmimas dėl Čekio 1 (IP Scan paslauga), Čekio 2 (prekių ženklai ir dizainas) ir Čekio 3 (išradimų patentai) baigtas.
REGISTRACIJA/PRISIJUNGIMAS PRIE PASKYROS
Turite klausimų? Reikia pagalbos?
Kreipkitės tiesiogiai el.paštu į Europos Sąjungos intelektinės nuosavybės tarnybą – customercare@euipo.europa.eu arba į Valstybinį patentų biurą – mviprojektas@vpb.gov.lt, telefonu +370 5 278 02 97 ar registruokitės nuotolinei konsultacijai internetu: https://intelektine.lt/konsultacijos pasirenkant temą – MVĮ fondo projekto klausimai.
APIE PROJEKTĄ
Europos Sąjungos intelektinės nuosavybės tarnybos įgyvendinamas „Mažų ir vidutinių įmonių fondo projektas“ (toliau – MVĮ fondo projektas) skirtas suteikti finansinę paramą mažoms ir vidutinėms įmonėms (MVĮ), norinčioms apsaugoti ir efektyviai valdyti savo intelektinę nuosavybę.
Projektą įgyvendina Europos Sąjungos intelektinės nuosavybės tarnyba kartu su Europos Komisija bendradarbiaujant su Valstybiniu patentų biuru.
Projektas veiks nuo 2024 m. sausio 22 d. iki 2024 m. gruodžio 6 d.
KOMPENSACIJŲ DYDŽIAI
ČEKIS 1 – IN išankstinio nustatymo paslauga („IP Scan“). Plačiau – spausti čia. Dėmesio! Paraiškų priėmimas baigtas
ČEKIS 2 – Prekių ženklai ir dizainai. Dėmesio! Paraiškų priėmimas baigtas
ČEKIS 3 – Patentai. Dėmesio! Paraiškų priėmimas baigtas
ČEKIS 4 – Bendrijos augalų veislių internetinė paraiška bei ekspertizė
Norėdami padidinti vaizdą, spustelėkite paveikslėlį
REIKALINGI DOKUMENTAI
- MVĮ banko sąskaitos išrašas, kuriame pateikiama ši informacija: įmonės, sąskaitos turėtojos, pavadinimas; visas IBAN su šalies kodu ir BIC/SWIFT kodas. Pavyzdys (spausti čia).
- MVĮ PVM pažyma arba atitinkamos Lietuvos institucijos išduotas MVĮ mokesčių mokėtojo identifikacinį numerį patvirtinantis dokumentas (išrašas iš Juridinių asmenų registro, verslo liudijimas, individualios veiklos pažyma, ūkininko pažymėjimas). Pavyzdys (spausti čia).
- Jeigu jūsų MVĮ naudojasi įgaliotojo išorės atstovo paslaugomis reikia pateikti priesaikos deklaraciją, pasirašytą MVĮ įgaliotojo savininko arba darbuotojo. Šablonas (spausti čia)
Nurodyti dokumentai turi būti PDF formato, įskaitomi ir neapsaugoti slaptažodžiu. Reikalingus dokumentus rekomenduojama pasiruošti prieš teikiant paraišką.
PROJEKTO ETAPAI
- Susikurkite MVĮ fondo paskyrą ir prisijunkite (spausti čia)
- Suveskite reikalaujamus duomenis apie MVĮ ir pateikite prašymą dėl Jums aktualaus čekio (-ių) kompensacijai gauti.
- Sulaukite teigiamo ESINT sprendimo dėl čekio skyrimo.
- Sumokėkite už prekių ženklą, dizainą, patentą, augalų veislę arba IP Scan paslaugą. Taip aktyvuosite savo čekį.
- Susigrąžinkite išlaidas, tam naudokite jūsų MVĮ fondo paskyroje pateiktą formą.
- Jei aktualu – aktyvavus savo čekį (-ius), dar galėsite kreiptis dėl papildomų kompensuojamų veiklų (pvz.: paduoti dar vieną prekių ženklo ar dizaino paraišką).
Vedlys kaip susikurti MVĮ fondo paskyrą, pateikti prašymą dėl čekio skyrimo ir užpildyti kompensacijos formos dalį (spausti čia)
NAUDINGOS NUORODOS
- IP Scan paslaugą teikiančių ekspertų sąrašas (spausti čia)
- Gairės pareiškėjams 2024 m. su priedais. (spausti čia)
- Valstybinis patentų biuras (spausti čia)
- Europos Sąjungos intelektinės nuosavybės tarnyba (spausti čia)
- Europos patentų tarnyba (spausti čia)
- Bendrijos augalų veislių tarnyba (CPVO) (spausti čia)
- 2023 m. projekto pristatymas (spausti čia)
- 2024 m. EUIPO projekto pristatymas (spausti čia)
MVĮ fondo naujienos
MVĮ fondo sėkmės istorijos
RINKIS KAS TIKRA 2023
#RinkisKasTikra | Intelektinės nuosavybės svarba verslui
Dieną ir naktį kūrėjai praleidžia, ieškodami išskirtinio pavadinimo savo prekių ženklui, kurdami dizainą, išradimą ar kitą kūrinį. Aišku, džiaugsminga, kai visos šios paieškos – sėkmingos verslui, tačiau yra ir kita šio triumfo pusė.
Tačiau pasitaiko atvejų, kai verslas įsibėgėja ir kūrėjai sužino, kad tokia pati idėja, dizainas, prekė ar išradimas jau puikuojasi kito verslininko „lentynoje”!
Tik tinkamai užregistruota intelektinė nuosavybė suteikia teisines priemones ginti jos savininko teises.
Išgirskite teisininkės Gretos Užkuraitės mintis apie intelektinės nuosavybę svarbą verslui!
Vaizdo medžiagą galite peržiūrėti Valstybinio patentų biuro profiliuose:
#RinkisKasTikra | Intelektinė nuosavybė – sudėtingo kūrybinio darbo rezultatas
Intelektinė nuosavybė – sudėtingo kūrybinio darbo rezultatas, kurį būtina tinkamai apsaugoti.
Intelektinės nuosavybės vagys vis dar egzistuoja, o jų taikinyje – išradimų, dizainų, prekių ženklų ar gaminių nusavinimas ir klastojimas. Pakliuvus į tokių vagišių pinkles, niekais paverčiamas kūrėjų sunkiai įdėtas darbas, praleistos galybė valandų, kuriant ir įgyvendinant unikalias idėjas. Ir dar daugiau – atimama galimybė užsidirbti.
Išgirskite dainų autoriaus, muzikos prodiuserio ir rašytojo, dainininko – Stanislavo Stavickio-Stano istoriją!
Vaizdo medžiagą galite peržiūrėti Valstybinio patentų biuro profiliuose:
Kartais tenka nueiti ilgą kelią, kol atrandi unikalią idėją savo verslui, kol sukuri prekių ženklą, dizainą ar inovatyvų išradimą. Verslo sėkmė – tinkama intelektinės nuosavybės apsauga! Gana verstis per galvą, ieškant priežasčių, kodėl svarbu apsaugoti savo turtą – intelektinę nuosavybę.
• Verslininkas įgyja išimtines teises į intelektinės nuosavybės objektą – leisti arba drausti kitiems asmenims naudoti sukurtą intelektinės nuosavybės produktą.
• Registruotos intelektinės nuosavybės teisės padeda kovoti su nesąžininga konkurencija.
• Daugiau galimybių pritraukti investuotojus! Tai vienas iš svarbiausių kriterijų, kuris gali padėti investuotojams priimti palankų sprendimą, finansuojant jūsų verslą.
Kai galvoje gimsta originali idėja dizainui, daug pastangų ir laiko pareikalauja pats kūrybinis procesas. Neretai jis primena pasivažinėjimą amerikietiškais kalneliais – nuokalnes keičia pakilimai ir galiausiai – pasididžiavimo jausmas, kad įveikiau! Tam, kad visos pastangos nenueitų veltui, o dizaino idėja netaptų kito pasididžiavimu – verta pasirūpinti jo apsauga.
Trumpa atmintinė, jeigu yra svarstančių, kodėl reikia registruoti dizainą – savo intelektinę nuosavybę?
• Užregistravę savo sukurtą dizainą, įgaunate išimtines teises leisti arba drausti naudoti jūsų dizainą.
• Jūsų sukurtas dizainas taps dar unikalesnis – apsaugosite nuo panašaus dizaino naudojimo pasirinktose rinkose.
Tai galimybė „įdarbinti“ savo sukurtą dizainą ir užsidirbti. Įregistravus dizainą, dizaino savininkas (licenciaras) gali suteikti licenciją kitam asmeniui (licenciatui) jį naudoti už nustatytą mokėjimą licencinėje sutartyje numatytomis sąlygomis.
Sėkmingam verslo startui – būtinas pasiruošimas lyg didžiausiam savo gyvenimo maratonui! Tam, kad „kelelis nedulkėtų”, svarbu įvertinti visas galimybes ir tuo pačiu užbėgti nusivylimams už akių. Prieš registruojant prekių ženklą, reikšminga įsitikinti, ar Jūsų konkurentai neužregistravę panašių ar tapačių intelektinės nuosavybės objektų į jūsų planuojamus registruoti.
Kokius namų darbus svarbu atlikti, prieš pateikiant paraišką registruoti savo prekių ženklą?
• Patikrinkite prekių ženklo unikalumą viešai prieinamose duomenų bazėse. Svarbu įsitikinti, ar jūsų prekių ženklas nėra tapatus ar labai panašus į jau užregistruotą prekių ženklą.
• Įsitikinkite, ar prekių ženklas atitinka jam keliamus reikalavimus (žymuo turi skiriamąjį požymį, nėra tapęs bendriniu, nėra aprašomojo pobūdžio, neprieštarauja moralei ir daugiau).
• Gerai apgalvokite verso sritį, kurioje bus naudojamas prekių ženklas. Turite žinoti, kad prekių ženklo apsauga galios tik toje srityje, kurioje jis įregistruotas.
• Nepalikite savo prekių ženklo be priežiūros – sumažinkite riziką su intelektinės nuosavybės ekspertais, kurie ne tik pakonsultuos, bet ir atliks platesnį prekių ženklų įvertinimą.
Kaip neapsigauti perkant internetu? Šis klausimas ypač aktualus – Juodąjį penktadienį, kai begalės žmonių rikiuojasi ne tik fizinėse, bet buriasi ir į internetines parduotuves.
Daugelis nori pasinaudoti galimybe apsipirkti pigiau. Aišku, tuo naudojasi ir sukčiai! Vieni jų siūlo įsigyti klastotes vietoj originalių gaminių, o kiti – įvairiais būdais bando išvilioti pinigus, bet prekių taip ir neatsiųsdami.
Tai, kaip nepakliūti į sukčių pinkles? Valstybinis patentų biuras direktorė Irina Urbonė pataria, kad pirmiausia, prieš mokant pinigus, svarbu išsiaiškinti, ar parduotuvė patikima, o joje parduodamos prekės – ne klastotės.
Daugiau atvejų ir patarimų rasite 2023.11.24 dienos LRT straipsnyje ir LRT laidoje „Labas rytas, Lietuva” epizodas 00:39:02 – 00:45:55.
Neslėpkite savo unikalaus išradimo stalčiuje po devyniais užraktais! Konkurentai gali nukopijuoti ar pasisavinti tiek naują įrenginį, produktą, tiek techninio proceso sprendimus, patobulinimus net ir iš slapčiausios, geriausiai apsaugotos vietos.
Laiku ir tinkamai pasirūpinus išradimo patentu, suteiksite sau ir savo verslui daugiau galimybių! Primename, kodėl verta patentuoti išradimą:
• Patentuoto išradimo savininkas turės išimtinę teisę drausti kitiems asmenims naudoti išradimą toje teritorijoje, kurioje taikoma išradimo teisinė apsauga. Taip pat – imtis teisinių veiksmų prieš asmenis, kurie naudoja patentuotą išradimą be jo savininko leidimo;
• Sėkmingo išradimo patentavimas gali padidinti įmonės komercinę vertę, nes išradimo patentas yra įmonės turtas, galintis atnešti įmonei komercinę naudą.
• Suteikiama galimybė „įdarbinti“ išradimą, savininkui suteikus licenciją tretiesiems asmenims naudoti jo patentuotą išradimą komercinėje veikloje.
Turite klausimų? Kviečiame registruotis nemokamai konsultacijai: www.intelektine.lt
Kiekvienas kūrėjas atiduoda daug pastangų savo kūrybinei veiklai, kad pasiektų geriausią viso to rezultatą – sukurtų unikalų prekių ženklą, dizainą ar išradimą. Tam, kad šis darbas būtų įvertintas, kūrėjai turi žinoti su kūrybine veikla susijusias teises ir reikalavimus, kad intelektinis turtas būtų tinkamai apsaugotas. Tiesa, ir visuomenė – nepažeisti tokių kūrėjų intelektinės nuosavybės teisių.
Keletas svarbiausių dalykų, kuriuos reikėtų įsidėmėti!
• Kai išvystėte idėją (sukūrėte prekių ženklą, dizainą ar išradimą), verta apgalvoti teisinę apsaugą – užregistruoti dizainą, prekių ženklą. Jei turite vertingos informacijos apie technologiją arba bet kurį kitą savo verslo aspektą, galite juos apsaugoti patentu kaip komercinę paslaptį.
• Rekomenduojama tinkamai pasirūpinti pramoninės nuosavybės objektų apsauga, nes pramoninės nuosavybės objektai, tokie kaip išradimai, prekių ženklai, dizainas, saugomi tik nuo registracijos momento.
• Prieš patentuojant savo išradimą svarbu atlikti ir paiešką viešai prieinamose nemokamose patentų duomenų bazėse. Tokiu būdu rasite duomenis apie jau paskelbtas patentų paraiškas arba išduotus patentus panašiems išradimams.
• Prieš naudojantis saugomu intelektiniu turtu, svarbu turėti leidimą ar licenciją iš jo savininko.
Intelektinės nuosavybės apsauga – tai raktas į pažangą, puoselėjant kūrybiškumą, skatinant inovacijas ir sąžiningą konkurenciją, ginant kūrėjų teises!< /p>
Kviečiame registruotis nemokamai konsultacijai: www.intelektine.lt
#RinkisKasTikra
Pradedate savo prekių ženklo registravimo kelionę? Įsitikinkite, kad šiai kelionei esate tinkamai pasiruošę! Primename dažniausiai pasitaikančias klaidas, kurios gali tapti kliūtimi į sklandžią intelektinės nuosavybės apsaugą!
• Neišsamus tyrimas. Prieš pradėdami registraciją, atlikite paiešką ir įsitikinkite, ar teisė į žymenį nepriklauso kitiems asmenims. Tai padės išvengti galimų konfliktų su kitų ženklų savininkais.
• Neteisingas klasifikavimas. Pasirinkite tinkamas klases savo prekėms ar paslaugoms. Per plati arba per siaura klasifikacija neužtikrins visiškos prekių ženklų apsaugos.
Teisingas klasių ir (ar) paslaugų sąrašas yra svarbus, nes:
• padeda nustatyti prašomos apsaugos apimtį;
• ginčo atveju lyginami ne tik ženklai, bet ir prekių/paslaugų sąrašai;
• neteisingai suklasifikavus prekes ir paslaugas ilgėja registravimo procedūra;
• nenaudojant ženklo visoms prekėms ar paslaugoms, dėl kurių pateikėte paraišką, jūsų ženklą bus lengviau užginčyti.
• Nepakankami dokumentai. Neišsamūs arba netikslūs dokumentai gali užvilkinti registracijos procesą arba būti atmesti. Užtikrinkite, kad visos reikalaujamos formos, patvirtinamieji dokumentai ir mokesčiai būtų pateikti teisingai ir laiku.
• Ignoruojami profesionalų patarimai. Intelektinės nuosavybės eksperto patarimai gali padėti išvengti brangiai kainuojančių klaidų. Registruojant prekių ženklą savarankiškai gali būti praleista svarbi informacija, klaidingai užpildyta forma ar nepateiktas reikiamas dokumentas, todėl svarbu pasitarti su šios srities ekspertais, kurie padės susigaudyti prekių ženklų registravimo painiavoje ir užtikrins sklandesnį ir sėkmingesnį procesą.
Neleiskite, kad šios dažnos klaidos sukeltų pavojų jūsų prekių ženklo tapatybei!
„Pirkimas internetu yra patogesnis, nes patikusias prekes galima įsigyti neišeinant iš namų. Kita vertus, elektroninėje erdvėje prekės negalima gyvai apžiūrėti, įsitikinti jos kokybe, todėl tuo naudojasi sukčiai, bandantys parduoti klastotes vietoje originalių gaminių, o kartais sukurdami fiktyvias parduotuves, kuriose užsisakę prekę pirkėjai paprastai jos negauna ir praranda pinigus. Tad apsiperkantiems internetu patariame neskubėti, įsitikinti, kad nesusidūrėte su apgavikais ir vadovautis kritiniu mąstymu“, – komentuoja Valstybinio patentų biuro direktorė Irina Urbonė.Daugiau
MVĮ fondo projektas 2023 m.
MVĮ fondo projektas 2023 m.
DĖMESIO! 2023 m. lapkričio 10 d. baigtas IP Scan, prekių ženklų, dizaino paraiškų čekiams gauti priėmimas.
Naujas 2024 m. kvietimas: https://intelektine.lt/mvi-2024/
Informacija apie 2023 metų projektą
Susikurkite MVĮ fondo paskyrą čia: https://euipo.europa.eu/sme-fund/lt/user/login
Turite klausimų? Reikia pagalbos? Kreipkitės tiesiogiai el.paštu į Europos Sąjungos intelektinės nuosavybės tarnybą – customercare@euipo.europa.eu arba į Valstybinį patentų biurą – mviprojektas@vpb.gov.lt, telefonu +370 5 278 02 97 ar registruokitės nuotolinei konsultacijai internetu: https://intelektine.lt/konsultacijos
DĖMESIO! Š. m. lapkričio 10 d. baigtas IP Scan, prekių ženklų, dizaino paraiškų čekiams gauti priėmimas.
Primename, kad jeigu sulaukėte teigiamo sprendimo dėl čekio skyrimo, būtina nepraleisti terminų atlikti reikiamus veiksmus ir juos atlikus kreiptis dėl kompensacijos išmokėjimo
2023 m. MVĮ fondo projektas mažoms ir vidutinėms įmonėms, norinčioms apsaugoti savo intelektinę nuosavybę
Europos Sąjungos intelektinės nuosavybės tarnybos įgyvendinamas „Mažų ir vidutinių įmonių fondo projektas“ (toliau – MVĮ fondo projektas) skirtas suteikti finansinę paramą mažoms ir vidutinėms įmonėms (MVĮ), norinčioms apsaugoti ir efektyviai valdyti savo intelektinę nuosavybę.
MVĮ FONDO PROJEKTO INTELEKTINĖS NUOSAVYBĖS VEIKLOS IR KOMPENSACIJŲ DYDŽIAI
ČEKIS 1 – IN išankstinio nustatymo paslauga („IP Scan“). Plačiau – spausti čia
ČEKIS 2 – Prekių ženklai ir dizainai
ČEKIS 3 – Patentai
ČEKIS 4 – Bendrijos augalų veislių internetinė paraiška
REIKALINGI DOKUMENTAI
1. MVĮ banko sąskaitos išrašas, kuriame pateikiama ši informacija: įmonės, sąskaitos turėtojos, pavadinimas; visas IBAN su šalies kodu ir BIC/SWIFT kodas. Pavyzdys (spausti čia).
2. MVĮ PVM pažyma arba atitinkamos Lietuvos institucijos išduotas MVĮ mokesčių mokėtojo identifikacinį numerį patvirtinantis dokumentas (išrašas iš Juridinių asmenų registro, verslo liudijimas, individualios veiklos pažyma, ūkininko pažymėjimas). Pavyzdys (spausti čia).
3. Jeigu jūsų MVĮ naudojasi įgaliotojo išorės atstovo paslaugomis reikia pateikti priesaikos deklaraciją, pasirašytą MVĮ įgaliotojo savininko arba darbuotojo. Šablonas
Nurodyti dokumentai turi būti PDF formato, įskaitomi ir neapsaugoti slaptažodžiu. Reikalingus dokumentus rekomenduojama pasiruošti prieš teikiant paraišką.
MVĮ FONDO PROJEKTO ETAPAI
1. Susikurkite MVĮ fondo paskyrą ir prisijunkite (spausti čia)
2. Suveskite reikalaujamus duomenis apie MVĮ ir pateikite prašymą dėl Jums aktualaus čekio (-ių) kompensacijai gauti.
3. Sulaukite teigiamo ESINT sprendimo dėl čekio skyrimo.
4. Sumokėkite už prekių ženklų, dizaino arba IP Scan paslaugą. Taip aktyvuosite savo čekį.
5. Susigrąžinkite išlaidas, tam naudokite jūsų MVĮ fondo paskyroje pateiktą formą (Reimbursement form).
6. Jei aktualu – aktyvavus savo čekį (-ius), dar galėsite kreiptis dėl papildomų kompensuojamų veiklų (pvz.: paduoti dar vieną prekių ženklo ar dizaino paraišką).
Vedlys kaip susikurti MVĮ fondo paskyrą, pateikti prašymą dėl čekio skyrimo ir užpildyti kompensacijos formos dalį (spausti čia)
NAUDINGOS NUORODOS APIE MVĮ FONDO PROJEKTĄ
1. Valstybinio patentų biuro svetainė: (spausti čia)
2. Europos Sąjungos intelektinės nuosavybės tarnybos svetainė: (spausti čia)
3. Vedlys kaip susikurti MVĮ fondo paskyrą, pateikti prašymą dėl čekio skyrimo ir užpildyti kompensacijos formos dalį (spausti čia)
4. ESINT organizuotas MVĮ fondo projekto pristatymas, kurio metu supažindinama kaip organizuojamas paraiškų teikimo procesas, kaip gauti išlaidų kompensacijas: spausti čia ir čia
5. IP Scan paslaugą teikiančių ekspertų sąrašas (spausti čia)
6. Gairės pareiškėjams, išsami informacija apie MVĮ fondą: 2023 metų Gairių pakeitimas Nr. 1 dėl čekio 3 ir 4, 2023 metams, 2022 metams.
Įvykusių IN renginių informacija
Įvykusių IN renginių informacija
Renginys „Intelektinės nuosavybės komercializacija: ką gali laimėti verslas?”
INNODAY 2024 – inovacijų dieną Vilniaus universitete
Seminaras „Dirbtinio intelekto teisiniai iššūkiai verslui kuriant intelektinę nuosavybę“
Seminaras „Kodėl verslui svarbi intelektinė nuosavybė?“
VPB ir PINO forumas „Dizainas – kūrybinių industrijų variklis“
Autorių teisių ir gretutinių teisių komentaro pristatymas
Metinė VPB ir VVTAT konferencija tema „Ką ir kaip kuriame bei vartojame skaitmeninėje erdvėje?“
Life Sciences Baltics 2023
Seminaras Kaišiadoryse „Kodėl verslui svarbi intelektinė nuosavybė? Domenų ir prekių ženklų istorija“
Seminaras Klaipėdoje „Kodėl verslui svarbi intelektinė nuosavybė? Domenų ir prekių ženklų istorija“
Seminaras Vilniuje „Kodėl verslui svarbi intelektinė nuosavybė? Domenų ir prekių ženklų istorija“
GovTech Leaders 2023
Seminaras Panevėžyje „Kodėl verslui svarbi intelektinė nuosavybė? Domenų ir prekių ženklų istorija“
Mokslinė konferencija „Metai po autorių teisių įstatymo pakeitimo: patirtys ir perspektyvos“
Renginys „Intelektinės nuosavybės svarba verslui“
VPB konferencija „Kova su klastotėmis – kaip nugalėti ir išlikti?“
Autorių teisės ir medijos: kaip nesuklupti?
Jubiliejinė ECTA konferencija Kopenhagoje „Designing the Future“
Dirbtuvės „Gyvybės mokslai: patentavimas tarptautinėje erdvėje“
Apskritojo stalo diskusija „Kodėl verslui svarbi intelektinė nuosavybė?“
Naujausia informacija apie intelektinės nuosavybės apsaugai skiriamą paramą
IN apsaugai skiriama parama
Naujausia informacija apie intelektinės nuosavybės apsaugai skiriamą paramą
Finansine parama galima pasinaudoti šiomis finansinės paramos priemonėmis:
MVĮ fondo projektas skirtas mažoms ir vidutinėms įmonėms, norinčioms apsaugoti savo intelektinę nuosavybę
Europos Sąjungos intelektinės nuosavybės tarnyba (toliau – ESINT) kartu su Europos Komisija 2024 metais tęsia projektą „Mažų ir vidutinių įmonių fondas“ (toliau – MVĮ fondo projektas). Šis projektas skirtas suteikti finansinę paramą mažoms ir vidutinėms įmonėms (MVĮ), norinčioms apsaugoti ir efektyviai valdyti savo intelektinę nuosavybę. Jei esate MVĮ, kviečiame nuo 2024 m. sausio 22 dienos teikti paraiškas kompensacijai gauti:
- 90% intelektinės nuosavybės išankstinio nustatymo paslaugų („IP Scan“) kainos;
- 75% prekių ženklų ir dizaino mokesčių už prekių ženklo ir dizaino apsaugą nacionaliniu (ES valstybėse narėse) arba Europos Sąjungos lygiu - kompensuojami paraiškos, prekių ar paslaugų klasės, ekspertizės, registracijos, paskelbimo ir paskelbimo atidėjimo mokesčiai.
- 50% tarptautinių prekių ženklų ir dizaino registracijų mokesčių - kompensuojami bazinės tarptautinės paraiškos išplėtimo ar vėlesnio teritorinio išplėtimo mokesčiai pagal - tarptautinę prekių ženklų registravimo sistemą (Madrido sistemą) ir tarptautinę dizaino registravimo sistemą (Hagos sistemą).
SVARBU! Šiais metais kompensuojami tarptautinio prekių ženklo ir (arba) dizaino išplėtimo mokesčiai, įskaitant ES valstybę (-es) narę (-es) ir (arba) ESINT.
Tačiau tarptautinės paraiškos nagrinėjimo mokesčiai, kuriuos taiko kilmės šalies tarnyba už tarptautinio prekių ženklo ir (arba) dizaino paraišką, į šią schemą neįtraukiami.
- 75% Bendrijos augalų veislės elektroniniu būdu teikiamos paraiškos mokesčiui bei ekspertizei.
Plačiau apie šį projektą:
Valstybinio patentų biuro svetainė https://vpb.lrv.lt/lt/aktualu/2024-m-mvi-fondo-projektas/
Dalies su patento paieškos ataskaitomis susijusių išlaidų kompensavimas – išradimo paieškos paslauga ir rašytinė nuomonė dėl išradimo atitikties naujumo, išradimo lygio ir pramoninio pritaikomumo reikalavimams
Europos patentų tarnybos (EPT, angl. EPO) teikiama išradimo paieškos paslauga, kurios rezultatas – EPT parengta technikos lygio paieškos ataskaita (angl. search report) ir rašytinė nuomonė (angl. written opinion) dėl išradimo atitikties naujumo, išradimo lygio ir pramoninio pritaikomumo reikalavimams. EPT Administracinės tarybos sprendimu nustatytas paieškos mokestis yra 2 336 Eur.
Pritaikius 80 proc. nuolaidą pagal dvišalį EPT ir VPB susitarimą, paieškos mokesčio dydis pareiškėjams, teikiantiems nacionalinę patento paraišką, yra 467,20 Eur.
Visa informacija apie šią paramą ir jos sąlygas pateikta https://vpb.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/isradimu-patentai/patentuotu-isradimu-paieska/paieskos-europos-patentu-tarnyboje.
Šios paramos gavimą koordinuoja Valstybinis patentų biuras. Galima kreiptis el. p. invent@vpb.gov.lt.
Mokesčių už pramoninės nuosavybės objektų registravimą sumažinimas – taikant mokesčių lengvatą nustatomas mažesnis mokestis, mokamas prieš atliekant su išradimo patento paraiškos pateikimu ar dizaino paraiškos pateikimu susijusius veiksmus, taip pat mažesnis patento metų galiojimo mokestis, jeigu yra įregistruota viešoji licencija
Fiziniams asmenims, savo vardu teikiantiems patento paraišką, mokestis už paraiškos pateikimą sumažinamas 50 proc.
Metų mokestis už patento, kurio savininkas Patentų įstatymo nustatyta tvarka pateikia pareiškimą, kad sutinka leisti bet kuriam asmeniui naudotis išradimu licenciato teisėmis (viešoji licencija), galiojimą sumažinamas 50 proc.
Fiziniams asmenims, savo vardu registruojantiems dizainą, mokesčiai už paraiškos pateikimą, dizaino registravimą, paskelbimą ir registracijos liudijimo išdavimą sumažinami 50 proc.
Mokesčius už pramoninės nuosavybės objektų registravimą administruoja Valstybinis patentų biuras. Dėl daugiau informacijos galima kreiptis el. p. info@vpb.gov.lt.
„Dizainas LT“ projektas – parama kuriantiems dizainą
Lietuvos verslo plėtros agentūra (LVPA) įgyvendina „Dizainas LT“ projektą, pagal kurį finansuojamas netechnologinių inovacijų – originalių gaminių (paslaugų) dizaino sprendimų – kūrimas ir (ar) diegimas. Parama skirta mažam ir vidutiniam verslui.
Informacija apie „Dizainas LT“ paramą pateikiama čia.
Dėl daugiau informacijos apie LVPA galima kreiptis el. p. info@lvpa.lt.
Parama autorių teisių apsaugai
Kultūros ministerija koordinuoja Autorių teisių ir gretutinių teisių apsaugos programą, kurią administruoja Lietuvos kultūros taryba. Kultūros ministerija kasmet atnaujina finansuojamos programos prioritetus.
Dėl dalyvavimo programoje reikia kreiptis į Lietuvos kultūros tarybą ir teikti paraiškas dėl finansavimo.
Daugiau informacijos galima rasti autorių teisių programoje bei projektų finansavimo gairėse.
Dėl informacijos apie programą ir finansavimo sąlygas galima kreiptis el. p. info@ltkt.lt, lina.zilyte@ltkt.lt.
Pelno mokesčio lengvata
„Inovacijų dėžutės“ mokestinė lengvata (angl. „IP Box“, „Patent box“) – tai mažesnis pelno mokesčio tarifas pagal Pelno mokesčio įstatymą inovacijas kuriančiam verslui. Lengvata taikoma pelnui iš programinės įrangos produktų ir patentais apsaugotų sprendimų panaudojimo.
Pagal Pelno mokesčio įstatymo 5 str. 7 dalį iš paties mokesčio mokėtojo (Lietuvos vieneto, nuolatinių buveinių) vykdomoje mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (toliau – MTEP) veikloje sukurto turto naudojimo, pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn gautų pajamų (įskaitant honorarus ir kompensacijas už pažeistas intelektinės nuosavybės teises) pagal nustatytą formulę apskaičiuota apmokestinamojo pelno dalis apmokestinama taikant 5 proc. mokesčio tarifą, jeigu:
- pajamas iš minėto turto naudojimo, pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn gauna tik jį sukūręs Lietuvos vienetas ar nuolatinė buveinė ir tik jie dėl minėtų pajamų uždirbimo patiria visas išlaidas;
- turtas yra pagal autorių teisę saugoma kompiuterio programa ar patentabilumo kriterijus (naujumas, išradimo lygis, pramoninis pritaikomumas) atitinkantis išradimas, apsaugotas Europos patentų tarnybos, Europos ekonominės erdvės valstybėje arba valstybėje, su kuria sudaryta ir taikoma dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartis, išduotais patentais ar papildomos apsaugos liudijimais.
Nuostoliai, patirti dėl MTEP veikloje sukurto turto naudojimo, pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn, apskaičiuoti pagal PMĮ 5 str. 9 dalyje nustatytą formulę, atskaitomi tik iš tos pačios veiklos gauto apmokestinamojo pelno.
Dėl daugiau informacijos apie pelno mokesčio lengvatos taikymą ir apskaičiavimą galima kreiptis į Valstybinę mokesčių inspekciją pateikiant el. paklausimą per „ManoVMI“, naudojantis paslauga „Paslaugų teikimas“ (https://www.vmi.lt/evmi/elektroniniai-paklausimai) arba tel. 1882 ar +370 260 50 60.